Нови Сад – Надгробни споменик јерменске породице Ченази, заштићен као споменик културе, враћен је на Булевар Михајла Пупина, одакле је пре више од три године био однет због изградње стамбено-пословног комплекса „Пупинова палата”.
У међувремену је обновљен под надзором градских стручњака, а његов повратак на улицу прошао је у тишини, без церемоније какву су планирали овдашњи заштитари.
Конзерваторско-рестаураторски послови на њему завршени су још у новембру 2016, према подацима Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада, али је споменик тек ових дана монтиран и враћен на место оближње претходном јер се чекало на завршетак свих радова.
Када је окончана градња луксузног комплекса, у коме се налази, како се то сада може видети, и хотел „Пупин” са четири звездице, град је недавно у граниту уредио партерни простор испред објекта.
На тлу су приказане шаре типичне за подове јерменских цркви и обод ове цркве, која је ту, са својом сада готово ишчезлом заједницом, постојала још у 18. веку, рушене па дограђиване у 19. веку, а коначно сравњене са земљом у 20. веку због изградње тадашњег булевара Маршала Тита.
Испод споменика је бетонска костурница у коју су пре око месец дана са досадашњег места премештени посмртни остаци породице Ченази, као и других Јермена, сахрањиваних око своје цркве, а нађених на градилишту, у археолошким истраживањима 2016. године.
У близини је још један јерменски споменик – хачкар, од црвеног камена с представом Христовог распећа, који су подигла јерменско-српска друштва након погибије тадашњих југословенских војних пилота који су авионом носили помоћ Јерменији када ју је 1988. године погодио трагични земљотрес. Сличан хачкар постоји и у Београду.
Јермени су 1910. у Новом Саду имали и своју зграду црквене општине, а то здање, познато и као потоња Комунална банка, налазило се на месту данашње вишеспратне палате.