Удружење синдиката пензионера Србије организоваће у суботу, 12. октобра, протест пензионера на Тргу Николе Пашића како би још једном скренули пажњу надлежнима на велико незадовољство најстаријих због игнорисања њихових захтева да им се врати новац од умањених пензија које су примали три и по године.
– Ове пензије исплаћене су на основу неуставног Закона о привременом уређивању начина исплате пензија – каже председник Удружења Михајло Радовић и додаје да је други разлог окупљања што надлежни желе сами да наставе да уређују начин, време и износ усклађивања пензија које је до промена Закона о ПИО обављано два пута годишње по одговарајућој формули. Повећања, односно усклађивања пензија није било од 2017. године, а следеће је планирано за почетак 2020, каже Радовић.
Пензионери имају примедбе и на чињеницу што су влада и скупштина изменом Закона о ПИО променили састав, структуру и број чланова Управног одбора ПИО фонда, у којем је сада само седам чланова, од којих четири именује влада. На тај начин Управни одбор већином гласова доноси одлуке о продаји имовине ПИО фонда, која обухвата бање, рехабилитационе и здравствене центре, а да се за то пензионери и не питају, каже Радовић.
Велико је и незадовољство пензионера који су отишли у пензију пре 65. године старости.
– Они коју су се пензионисали по основу превремене старосне пензије доживотно морају да плаћају пенале, односно казне због тога. Ту нема логике ако се зна да је реч о радницима који су отишли у пензију са 40 и више година радног стажа, а још нису имали 65 година живота – каже председник овог Удружења.
Због тога се инсистира да то умањење траје само до навршавања одређених година живота, а не до краја животног века.
Пензионери ће затражити да се изврши ванредно усклађивање свих пензија са инфлацијом и растом БДП-а од 2012. године.
Најстарији инсистирају и да се престане с дискриминацијом пољопривредних пензионера који примају најниже пензије и да оне убудуће износе бар 27 одсто од просечне зараде, или да буду у висини гарантоване пензије.
Најављено повећање пензија од пет одсто почетком 2020. године не отклања заостајање пензија и показује да актуелна власт наставља са обезвређивањем пензија, као и дискриминацијом и понижавањем најосетљивије друштвене популације. Обустављањем редовног усклађивања пензија трајно је оштећено и око 450.000 нових пензионера, којима је почетна пензија одређена на основу вредности општег бода који од 2012. године није адекватно усклађиван са растом цена и БДП-а.
Финансијска стабилизација постигнута је само преко леђа пензионера, док су губици јавних предузећа повећани, а трошкови за плате запослених у јавном сектору износе знатно више од девет одсто БДП-а, уместо седам, колико је ММФ-у обећано. Упозорење Фискалног савета Србије напомиње да је одрживо и економски оправдано повећање пензија и плата у јавном сектору у 2020. између пет и 5,5 одсто – али влада намерава да повећа плате скоро два пута више. Ребалансом буџета за 2019. предвиђа се знатно веће повећање зарада у општој држави, и то изнад 9,5 одсто у просеку. Овако велико повећање плата било би економски неоправдано чак и уколико би се оствариле оптимистичне прогнозе о привредном расту од четири одсто у 2020. години, наводе у Фискалном савету.