ВАШИНГТОН - Ричард Гренел, актуелни амерички амбасадор у Немачкој, кога је амерички председник Доналд Трамп именовао за специјалног изасланика за преговоре Београда и Приштине, иако млад, већ дуго је у политици.
Скоро две деценије био је главни саветник за комуникације званичницима на федералном, државном, локалном и међународном нивоу, а амбасадор у Немачкој је од 8. маја 2018. године.
Гренелово име појавило се у контексту дијалога још прошлог децембра када се, како је писао Вашингтон пост, у Берлину састао са председником привремених приштинских институција Хашимом Тачијем.
Лист је у том чланку Гренела називао Трамповим „човеком од поверења”, а Тачи је управо њему тада наводно обећао повлачење одлуке о тарифама на српску робу, преноси „Глас Америке”.
Приштина није званично најавила састанак, на којем је Гренел, према америчким званичницима, наводно позвао на нормализацију односа Београда и Приштине и директне преговоре.
Састанак Тачија и Гренела догодио се неколико дана пошто је Трамп упутио писма Тачију и председнику Србије Александру Вучићу, у којима је навео да су Сједињене Државе спремне да помогну напорима „у постизању споразума који би уважио интересе и Косова и Србије”.
Гренелов рад на месту амбасадора у Немачкој сматра се контроверзним, јавља „Глас Америке”, преноси Танјуг.
Одмах по доласку у Берлин нашао се на удару критика због коментара да би немачке компаније требало да престану да послују са Ираном, пошто је Трамп повукао САД из међународног нуклеарног споразума из 2015.
У интервјуу за десничарски медиј „Брајтбарт њуз” изјавио је да жели да „оснажи” европску десницу после чега су га критиковали политичари из немачке владајуће коалиције, али и опозиције, а немачка влада најавила да ће тражити званично појашњење тог става.
У марту 2019, Гренел је немачке планове о војној потрошњи унутар НАТО описао као недовољне, после чега га је Волфганг Кубицки, потпредседник опозиционих „Слободних демократа” оптужио да се меша у политичка питања суверене земље.
Кубицки је оценио да се амерички дипломата „понаша као високи комесар неке окупационе силе” и да треба да зна да „немачка толеранција има границе”.
Гренел је дипломирао на Универзитету Еванђел, а магистрирао на Универзитету Харвард.
Како је наведено у саопштењу Беле куће, био портпарол САД у Уједињеним нацијама са најдужима стажом, од 2001. до 2008. године, служећи за време четири америчка амбасадора.
За време мандата у УН, Гренел је био задужен за комуникационе стратегије о питањима као што су борба против тероризма, глобалне мировне операције и програми нуклеарног оружја Ирана и Северне Кореје.
Пре ангажмана у УН, био је политички саветник бројних истакнутих републиканаца, укључујући Џорџа Патакија и Дејва Кемпа.
Гренел, који је познат и као спољнополитички коментатор и стручњак за медије, 2009. године је основао консултантску фирму „Капитол Медија Партнерс”, међународну кућу за стратешко саветовање за медије и односе са јавношћу са канцеларијама у Лос Анђелесу, Сан Франциску, Њујорку и Вашингтону.
Био је чест коментатор конзервативне ТВ мреже Фокс Њуз.
Рођен је 18. септембра 1966. године.
У јуну 2013. године саопштио је да болује од нон-Хоџкинсовог лимфома и започео терапију, а у септембру исте године објавио је да је у ремисији.