„Секо, имаш 10, 20 динара?”, мантра је коју је овог лета готово сваког дана понавља жена у једном од подземних пролаза у центру града. Зими се ова места претворе у спаваонице. На ћебадима и јорганима, које преко дана оставе негде у ћошковима, увече одмарају они који немају где другде да се огреју. При првој киши многи од пролаза и поплаве. Други су неосветљени. Неки су оаза за нелегалне трговце... У готово сваком зидови су препуни графита, а мало је оних у којима пролазнике не запахне јако тежак и непријатан смрад.
Овакви какви су, подземни пролази Београда могу донекле да се сматрају и туристичком атракцијом – тако запуштених, сигурно, нигде у свету нема. Шалу на страну, али доста њих изгледа толико језиво да онај ко баш не мора у њих и не улази.
Проблеме су, како сазнајемо, све ове године представљали нерешени власнички односи, због којих је и техничка документација о реконструкцији пролаза коју је припремила Дирекција за изградњу, остала само слово на папиру. На овим местима налази се и велики број власника локала са којима би пре извођења било каквих радова град морао да постигне договор, а то очигледно до сада није било могуће.
Решење за ову ситуацију могла би да донесе одлука донета на последњој седници Скупштине града. Тада су се одборници сагласили да се пролази дају под концесију на 25 година, како би можда ствари кренуле набоље када пређу у руке приватника.

Нови партнер града преузеће бригу о седам пролаза који су, како објашњавају у ЈП „Путеви Београда”, употребљиви, али нису били обновљени још од изградње. О којим је тачно пролазима реч, из овог предузећа нису прецизирали.
А шта се очекује од концесионара?
Судећи према одговорима „Путева Београда”, приватнике који се прихвате ове овог задатка чека приличан посао.
Концесионар би требало да у пролазима угради нове покретне степенице, као и нове лифтове за инвалиде, или да унапреди постојеће. Он мора да одржава и по потреби постави и нове пумпе за избацивање подземних вода, а чека га и обнова подних, зидних и плафонских облога у зони надстрешница, као и замена постојеће расвете ЛЕД осветљењем. Осим што је на њему да одржава сву постојећу и новоуграђену опрему, приватник мора редовно да фарба зидове, али и да води рачуна и о уклањању графита и премазивању антиграфит заштитом до висине од три метра. Изабрани партнер града мораће и да уреди улазе и излазе. На њему је и да финансира, изради и постави нове надстрешнице по предлогу и пројекту надлежне Службе главног урбанисте и уз поштовање препорука датих у Катастру урбане опреме, уколико се ради о јавним градским просторима које представљају посебне целине са ауторским решењем.
Концесионар ће у просторијама „Путева Београда” урадити и ЛЕД панеле, рачунаре, сервере… као и софтвер. Све то како би се саобраћај у пролазима пратио и њиме управљало.
За све што ради приватник мора прибавити и одговарајуће сагласности.
Али ни ту није крај задужењима будућег градског партнера.
Он мора поставити и опрему за снимање и праћење саобраћаја, односно 150 3Д „зум” камера високе резолуције које ће се монтирати на рекламне медије, а имаће видљивост од 360 степени. Такође, биће постављено и 250 рекламних медија, односно дисплеја средњег, малог и великог формата.