Смедерево/Пожаревац – У Музеју у Смедереву у току је изложба „Одевање у смедеревском крају – традиционални и европски костим у фотографској и ликовној грађи од средине 19. века до 1918. године”.
Поставку чини избор фотографија и дела ликовне уметности на којима су Смедеревци и Смедеревке, као и житељи околних села, у одећи карактеристичној за ову средину у другој половини 19. века и у прве две деценије 20. века. Експонати потичу из збирки Музеја у Смедереву, Етнографског музеја у Београду, из фонда Музеја науке и технике, а ту је и неколико фотографија из породичних албума.
Ликовни материјал је заступљен са једним оригиналним делом – портретом непознате Смедеревке, рад Арсенија Петровића настао око 1844. године, а остало су репродукције слика из друге половине деветнаестог века.
– На изложеним фотографијама углавном су приказани Смедеревци из имућних породица, одевени у традиционалну грађанску ношњу и европски костим. Овде се приказују развојне фазе првенствено женске српске грађанске ношње и европски утицај у одевању Смедеревки, али и Смедереваца. На фотографијама има и житеља смедеревских села у традиционалној сеоској ношњи, али и у деловима грађанске ношње и европског костима – наводи ауторка изложбе Гордана Милетић, виши кустос етнолог Музеја у Смедереву.
Представљање културе одевања у прошлости актуелно је и у суседном Пожаревцу. Тамо је у току изложба „Мода у Пожаревцу 1880–1929 – сусрет Истока и Запада”, коју је тамошњи Историјски архив приредио на отвореном, у дворишном архивском комплексу „Стара касарна – павиљон 4”. Изабрано је 118 фотографија из збирки Историјског архива у Пожаревцу, које су поређане у двадесет тематских целина и прате цивилизацијски ход Пожаревца од вароши до градске средине. Изложба је магистарски рад др Драгане Милорадовић, архивског саветника. На отварању изложбе, чланови КУД „Костолац” носили и модне креације чувене пожаревачке сликарке Милене Павловић Барили.
– Промене у одећи одсликавају промене које су се дешавале у друштву у времену најзначајнијих догађаја на прелазу два века. Фотографије деце, жена и мушкараца прате костим од народног грађанског до модерног модног костима у годинама после Великог рата – истиче др Јасмина Николић, директорка Историјског архива Пожаревац.
Проф. др Сенка Ковач, рецензент каталога и менторка магистарског рада ауторке изложбе, рекла је да се на фотографијама види велика разноврсност у одевању јер поједини Пожаревљани уз традиционалну ношњу носе кравату, ципеле и шешир.
Изложба у Смедереву отворена је до 31. октобра, док ће пожаревачка поставка на отвореном бити део туристичке понуде све до августа 2021.
Привилегија имућних
Фотографија се у Србији појавила почетком четрдесетих година 19. века и била је привилегија богатих грађана и члановима владарске породице. У наредним деценијама, она постаје доступна ширем слоју становништва, пре свега у градским срединама, али и имућним сеоским домаћинима, наглашавају у Музеју у Смедереву.