Неготин –Амерички хор „Корикос” из Њујорка убедљиви је победник традиционалног Натпевавања хорова на 54. „Мокрањчевим данима” у Неготину, традиционалној седмодневној музичкој светковини, која је у суботу поподне свечано отворена у дворишту Мокрањчеве родне куће. Уз учешће шест хорова Натпевавања и хорова из Неготина (извели су Шесту Мокрањчеву руковет), традиционалну беседу о Мокрањцу имао је наш популарни диригент Бојан Суђић. Фестивал је, занимљивим говорењем о његовом значају и значају уметничких домета више српских композитора 19. и 20. века у светским оквирима, прогласио отвореним српски министар културе и информисања Владан Вукосављевић.
Традиционално Натпевавање хорова, у добро попуњеном великом неготинском Дому културе, отворио је холандски хор „Девана” из Амстердама (дириговала Јулија Шћепановић), а затим су се публици представили и хор КУД-а „Станко Драгојевић” из Подгорице (диригент Илија Дапчевић), Мешовити хор „Вардар” из Скопља (мр Јасмина Ђорђеска), хор „Абрашевић” из Ваљева (Драган Васиљевић), Амерички хор „Корикос” из Њујорка (Алек Галамбос) и Камерни хор „Лавиринт” из Зајечара (диригент др Жељка Алексић). Стручни жири обавестио је публику да су сви хорови показали висок уметнички ниво (свима су додељене и дипломе за разне видове уметничких домашаја), а посебно је, као најубедљивији издвојен хор високих америчких професионалаца „Корикос” из Њујорка. Врхунско појање 26 америчких виртуоза и публика је после проглашења победника поздравила дуготрајним аплаузом. Као овогодишњи победници, Американци ће идуће године, на 55. „Мокрањчевим данима”, имати целовечерњи концерт. Неготинци се унапред радују.
Беседећи надахнуто о Мокрањцу, диригент Бојан Суђић се упитао шта то овог великана толико великим и његово дело толико живим и после 105. Година од његове смрти.
– Кроз Мокрањца и Станковића народ памти и прославља сопствени дух, традицију, историју, таленат, сузе и преображај. Свака песма од незнаног народног аутора, филтрирана и брушена небројем певачима и појцима, кроз Мокрањца је добила свој оквир и ново рухо, у темперованом систему и маестралној хармонизацији. Мокрањац је свестан да се наша музичка традиција често не може решити дуром и молом, размишља о старим односно о грчким тонским родовима, али је решен да свету, односно Европи, представи формирану „музикалну граматику по којој наш народ пева и свира”, све у тежњи утемељења српске уметничке музике као достојног представника српске културе, равноправне у друштву осталих европских народа – рекао је Суђић.
Јуче су, другог дана фестивала, музичари и посетиоци Неготина, највећи део дана провели у селу Мокрању, родном селу Мокрањчевих предака. У уметничком програму у овом селу учествовали су и Ансамбл народних игара и песама „Властимир Павловић Царевац” из Великог Градишта и Камерни мешовити хор Музичке школа „Мокрањац” из Београда. Истог дана, целовечерњи програм у Дому културе у Неготину био је посвећен обележавању десете годишњице смрти композитора Константина Бабића, једног од оснивача „Мокрањчевих дана”.