Шабац – У приобаљу Саве већ месец дана траје градња парковске променаде која ће повезати центар Шапца са средњовековном тврђавом поред реке, такозваним Старим градом. Савска авенија уједно је и први корак у реализацији великог пројекта, названог Сава парк, зеленог комплекса уз реку од око 300 хектара, који је промовисан још пре четири године.
Идеја пројектног тима са одговорним урбанистом Ксенијом Лукић Маровић на челу јесте да траса од око пола километра постане пешачко-бициклистичка авенија са много зеленила, пратећим мобилијаром и активностима који ће мотивисати грађане да овај простор чешће користе У перспективи, она би требало да постане најзначајнији улаз у комплекс Сава парка.
Како сазнајемо у ЈП „Инфраструктура”, градском предузећу које је носилац овог посла вредног око 110 милиона динара, већ је завршено постављање подземних инсталација и чишћење канала који од корита речице Камичак води према тврђави и практично представља централну осу овог пројекта. У току су припреме за постављање још једног мостића (поред постојећег дрвеног) преко Камичка, а већ наредних дана траса ће добити праве обрисе, будући да ће почети изградња стаза.
Из „Инфраструктуре” обећавају да ће се трудити да радове организују тако да Шапчани могу несметано да дођу до Саве и уживају у плажи као и претходних година.
За градоначелника Небојшу Зеленовића радови на Сава парку су изузетно важни за даљи развој Шапца. Он истиче да је ово потпуно другачији приступ једног града који излази на реку од оног на шта смо навикли да имамо.
„Најатрактивнија зона је намењена свим грађанима и користиће се за спорт, културу, рекреацију. Рок за завршетак Савске авеније, као прве фазе пројекта Сава парк јесте крај новембра. Паралелно, завршавамо и техничку документацију за даљу реализацију овог великог посла. Реч је о изградњи два канала и језера. Цео пројекат развијамо тако да поред зелених површина добијемо добру и квалитетну каналску мрежу у којој ће увек бити воде, али и која ће бити одбрана од поплава”, наводи Зеленовић.
Изградњом Савске аваније биће култивисан и један део сада затворене градске депоније на Дудари, и то простор за који су испитивања загађености земљишта показала да је безбедан за коришћење.
Улаз, одмах после железничке пруге, замишљен је као трг, а простор између угашених индустријских колосека биће претворен у „путујуће” цветне леје.
Планирано је да се шеталишна зона од мостова преко Камичка, поред обе стране канала, заврши амфитеатром испред тврђаве, који обликом треба да нагласи значај овог историјског објекта. Бетонске каскаде које формирају амфитеатар, са зеленом површином између њих, имају улогу конструктивног елемента, пошто ће служити као подзид, али и функционалног, јер се могу употребити за седење, док се најнижи део може користити као сцена. Градоначелник Небојша Зеленовић најавио је и могућност реконструкције тврђаве у сарадњи са организацијом „Европа ностра”.
Пројекат „Сава парк” усвојила је Скупштина града у лето 2015. године. Нацрт плана детаљне регулације представљен је јавности уочи локалних избора 2016. и тада је речено да би радови требало да буду завршени до 2020. године. Иако су средства за реализацију пројекта била планирана претходним годишњим буџетима, тек на пролеће ове се кренуло са озелењавањем трасе Савске авеније, а у августу и са конкретнијим грађевинским радовима.