Сваке године се у Србији баци готово 247.000 тона хране, што је, посматрано на дневном нивоу чак 676 тона, показала је анализа првог званичног истраживања о бацању хране у домаћинствима у Србији, саопштио је данас Центар за унапређење животне средине, који је урадио истраживање, преноси Бета.
„Свако од нас, укључујући целокупно становништво без обзира на узраст, баци око 35 килограма хране годишње, односно хране у вредности од око 10.000 динара. Највише се баца хлеб (10,18 килограма), затим месо (7,18 килограма) и млеко (6,74 литара), а најмање воће (5,7 килограма) и поврће (5,33 килограма)”, наведено је у саопштењу и истакнуто да, када би сву количину хране која се у Србији баци у року од годину дана спаковали у доставне камионе, колона коју би они формирали би се протезала од Суботице до Крагујевца.
Истакнуто је да се храна у Србији баца из много разлога – зато што се поквари (67 процената), зато што чланови домаћинства не желе да једу стару храну (17 одсто), или зато што грађани мисле да није безбедна (11 одсто).
Указано је и да спроведено истраживање не даје коначне резултате о бацању хране, јер укључује само отпад од хране који настаје у домаћинствима.
Како би резултати били комплетни, потребно је додати, и за сада непознате, количине отпада које настају на извору, у процесу узгајања и откупа намирница, фабричкој обради и припреми за даљу продају, вишковима који се не продају у трговинским ланцима и продавницама, као и отпад из угоститељских објеката, наведено је у саопштењу.
Центар за унапређење животне средине упозорава да је бацање хране постало глобална епидемија која изазива да више од 30 одсто произведене хране заврши на светским депонијама, где трули и распада се, испуштајући метан, један од најопаснијих гасова са ефектом стаклене баште.
Подсећа се и да се бацањем неупотребљене хране троши и невероватна количина ресурса енергије и воде у процесима производње, паковања и транспорта.
Из Центра за унапређење животне средине навели су да ће на овогодишњем 10. Међународном фестивалу зелене културе „Грин фест” бити приказан филм „Узалуд протраћено: Прича о бацању хране”, који ће показати како се храна, која се сматра за отпад, може трансформисати у невероватна јела.
Фестивал ће бити одржан од 15. до 18. октобра у Дому омладине Београда, под слоганом „Промени игру. Будућност је на Земљи!”, са циљем да покрене радозналост и креативност, размишљање и промишљање о циркуларној економији и одрживом развоју и оснажи све посетиоце да постану део акције.
„Греен Фест” се одржава уз помоћ Министарства заштите животне средине Србије, Града Београда - Секретаријата за заштиту животне средине, Француске амбасаде и Француског Института, фондација Хајнрих Бел.