Панчево – С јужнобанатских поља стижу ових дана „сезонске” вести о разноразним лоповлуцима. Осим удара на доспели бостан у Банатском Брестовцу, после бораније и грашка, у току је и „берба” шећерца и првих паприка у Глогоњу, а део редовне хронике су и крађе пчелиње паше. Овакве „активности” актуелне су у општини Опово, из које је инспекција за заштиту животне средине саопштила да је незаконито постављено око 2.000 кошница. Наиме, пчелари довозе своје пчелињаке без потребних уверења о транспорту у којима морају бити наведени подаци о власнику, броју друштава која селе на испашу, о полазном месту и одредишту, као и здравствено уверење издато од ветеринарске станице. Сама контрола транспорта у надлежности је полиције. Међутим, „дивљи” пчелари их постављају по сопственом нахођењу, заузимајући и приватне парцеле и јавне површине.
Осим што је то нелегално, постоји и опасност по здравље, упозоравају ветеринари и наводе да се нежељени домаћини суочавају с низом проблема, почев од уједа са често драматичним алергијским реакцијама, преко отежаног прилаза својим баштама и њивама. Такође, присутан је и ризик од преноса заразних болести код пчела и загађења заузетих површина, на којима после сељења кошница остаје органски и неоргански отпад.
Стручњаци подсећају да су услови, начин гајења, па и селидба пчела регулисани посебним Правилником, који прописује и да пчелар мора имати договор с власником, односно корисником земљишта, тј месном заједницом, о постављању пчелињака.
С друге стране, лопови су спремни да одвезу и читаве пчелињаке. И ту је „модус операнди” познат – приколице којима се пчеле воде на пашу се пре крађе типују, с њих се скидају налепнице с подацима о власнику и ИД бројем. Наравно, брзо се то прочује међу пчеларима на другим теренима, па приколица после даноноћне потраге враћена, али испражњена од меда.
„То уме да нарасте на штету од неколико стотина хиљада динара, а када нестане читаво затворено легло на рамовима и младим пчелама, које је основа на испаши, врло често и без матице, то за пчелара значи крај друштва, онда је сезона завршена, а штета тотална”, објашњава за „Политику” пчелар Војкан Милутиновић, председник Удружења пчелара Панчево, где нам још кажу да добро организовани лопови, заправо непрекидно оперишу по атару, па су крађе забележене у Старчеву, Црепаји, на стотине кошница, па пчелари и не спавају.
Међу пчеларима се проносе приче да лопова има и унутар еснафа, јер нестају и кошнице које није лако пронаћи, па је сумња пала и на колеге. Сведоци тврде да неки пчелари с других простора дотерају пчеле у овај крај на испашу, а врате се кући с којом кошницом више, а домаћим преостаје да се осим бављења пчелама и пласманом меда, брину и за тактику одбране својих радилица.
„Ми ћемо да се ’наоружамо’ камерама и ГПС маркицама, али мора се почети и с применом оштријих санкција, па да кошнице чува и страх од казне”, поручује наш саговорник, додајући да су оваквом стању на терену допринели и пчелари који се навелико хвале приносима, квалитетом и зарадом и тако маме „дигитрон пчеларе”, који у крађи проналазе „чисту рачуницу”.