четвртак, 19.09.2019. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 16:41

Неуспех у Крушевцу може да користи у Малатији

Реми против Напретка је одлична прилика да Партизанови фудбалери извуку поуке из те утакмице, јер би, да су победили, сувише ружичасто видели своје могућности у квалификацијама за Лигу Европе
Аутор: Иван Цветковићуторак, 13.08.2019. у 16:00
Опомена у прави час: Партизан се у Крушевцу два пута радовао, али му то није било довољно за победу (Фото: М. Ивановић)

Бод у Крушевцу је неуспех за Партизан. Међутим, може да буде од велики користи у Малатији, где му прекостура предстоји реванш у трећем колу квалификација за Лигу Европе.

Добре игре у три утакмице пре тога и одлични резултати (Конахс Ки 3:0, Мачва 4:0, Малатија 3:1) дигли су неке фудбалере Партизана у облаке, па би 2:2 против Напретка требало да их спусти на земљу. Реми на стадиону „Младост”, у дуелу с екипом, која у прва три кола не само што није освојила ни један једини бод, него није дала ни гол, сам по себи и не би био толико забрињавајући да је Партизан играо боље. Дешава се да срећа, једноставно, окрене леђа. Међутим, прекјуче то није био случај.

Пре би се рекло да су „црно-бели” у Крушевцу освојили бод, него да су изгубили два. Домаћин је прво полувреме могао да заврши и с већом предношћу од 2:1 и питање је да ли би у других 45 минута гости смогли снаге да избегну пораз.

За исход у Крушевцу Саво Милошевић окривљује себе. Таква самокритичност је драгоцена. Друго је питање на шта се то конкретно односи, а могуће је и да тиме, као прекаљени професионални играч, хоће да буде својим играчима громобран.

Највећи превид Партизановог тренера је што је хтео да сачува и одмори неке играче, који су му важни за реванш у Турској. Теоријски је, можда, и био у праву, али кад је дошао испит – то је пало.

Да је почео с најјачим саставом, који би запео из петних жила да већ у првом полувремену сломи отпор противника, после би могао, вероватно безболно, да омогући тројици да раније предахну. Овако је морао да убаци Суму и Асана да ваде кестење из ватре.

Ако је изоставио неке фудбалере због умора несхватљиво је да после толико година тренирања и припрема професионалном спортисти треба поштеда. Код нас се то, на основу познавања прилика, узима као оправдање, а не би требало. Не би требало ако хоћемо да се наши тимови мере не са оним врхунским у Европи, него с просечним.

Ризик од повреде уочи важне утакмице увек постоји. Али, ђаво може да дође по своје и на тренингу или у некој још безазленијој ситуацији.

Нема сумње да ће Јени Малатија да кидише код куће како би што пре дала гол, а онда би јој, против уздрманог противника, фалио само још један, па да прође даље. Партизанова одбрана у Крушевцу не улива поверење да би могла да издржи у Малатији. По свему судећи, Милошевић није ни планирао да њој, у непромењеном саставу, повери да се испрси пред Турке.

У другом полувремену „црно-бели” су, да ли због тога што нису имали избора или што Напредак није могао да настави како је играо у првом полувремену, углавном играли против „бункера”. Једном су нашли брешу и Сума је изједначио. За Партизан је од великог значаја да он, као играч, који треба да буде и најкреативнији, буде задовољан својим учинком. Асано је и у Крушевцу ушао у полувремену у игру, међутим, није бриљирао као против Малатије. Али, трудио се и то је најважније.

Да је Тошић из слободног ударца био прецизнији „црно-бели” би, вероватно, имали сва три бода и другачије би био оцењен њихов учинак против Напретка. Победа би онда, вероватно, прикрила многе слабости, па би Партизан у Анадолију отишао гледајући превише ружичасто на своје могућности.