Уколико лабораторијске анализе, чији се резултати очекују у петак, буду показале да су свиње из два села у околини Младеновца обелеле од афричке куге, Србија ће предузети све прописане биосигурносне мере. То између осталог подразумева и да болест буде пријављена Међународној организацији за заштиту животиња (ОИЕ), Европској комисији и државама у окружењу.
Према прописима, у случају да се сумња да на одређеној локацији има животиња заражених вирусом афричке куге свиња (АКС), која је опасна за ове животиње али не и људе, ветеринарски инспектор дужан је да истог тренутка стави под надзор то газдинство. Такође, пописују се потенцијално заражене животиње, обавезно изолују, а због могућности ширења вируса забрањује се промет свиња и меса са тог газдинства. Постављају се и дезинфекционе баријере на улазу и излазу са фарми. После службене потврде болести на газдинству одређује се заражено подручје у кругу полупречника од три километра, док се потез од најмање десет километара сматра угроженим. После детаљне дезинфекције објеката нове свиње се могу увести на газдинство али тек после 40 дана.
Због свега овога АКС, за коју не постоји ни лек ни вакцина (и једино што се може урадити је еутаназија животиња), може да изазове велике економске губитке за државе у којима је потврђена.
Када је реч о нашем окружењу, већ је пријављена у Мађарској и Румунији а последице тренутно највише осећа Бугарска, где је последње две недеље убијено око 130.000 свиња на шест фарми. Ова земља недавно је критикована и од Европске комисије, због пропуста у ветеринарском систему, и позвала је власт да хитно покуша да заустави ширење заразе. Премијер Бугарске Бојко Борисов најавио је да ће та држава надокнадити штету свим домаћинствима која добровољно усмрте оболеле свиње. Власти су до сада откриле 30 случајева неизлечиве болести, која је смртоносна за свиње, али нешкодљива за човека, пренео је Ројтерс. У покушају да заустави ширење куге, Министарство пољопривреде успоставило је санитарне зоне од 20 километара око регистрованих фарми и распоредило службенике који издају налоге за уништавање свиња у тим зонама. Борисов је рекао да ће држава платити 170 долара сваком власнику који добровољно еутаназира своје свиње, додајући да ће 75 одсто новца обезбедити Европска унија. Његова најава уследила је након протеста у неколико делова јужне Бугарске, када је неколико стотина фармера тврдило да у њиховим регионима нема епидемије.
– Све је већа глобална забринутост да ће се вирус ширити. Свака земља са сектором узгоја свиња је у опасности – упозорили су недавно стручњаци ФАО. Како се наводи, болест може да пређе хиљаде километара и стигне у земље у којима претходно није било случајева, углавном путем меса, које стиже авионима и бродовима или га индивидуално преносе путници. Епидемија ове болести у Азији, посебно Кини, могла би да има катастрофални утицај на трговину и производњу, с озбиљним последицама по глобалну безбедност хране.