Нови Пазар – Новопазарка Едита Радетинац тврди да су је полицијски службеници у згради Полицијске управе у овом граду безразложно напали и тукли наочиглед двоје малолетне деце. Полицијска управа њене наводе демантује и тврди да је она у ствари напала две полицијске службенице. О овом случају три највеће бошњачке странке огласиле су се на сличан начин.
Едита Радетинац је своје тврдње изнела прво на свом фејсбук профилу, а затим и на конференцији за медије, на коју је новинаре позвала Странка правде и помирења (СПП) Муамера Зукорлића.
Она је испричала да је 31. јула са двоје малолетне деце отишла у Полицијску управу у Новом Пазару како би њен син од 17 година добио личну карту. Од службеника је затражила папир и оловку како би записала шта је све од докумената потребно за личну карту, а затим је у ходнику, како каже, напала једна полицијска службеница (навела је њено име), отела јој оловку и почела да је без разлога удара. Покушај њеног сина Р. Х. да одбрани мајку био је безуспешан, јер је, наводно и он добио ударце од полицајке, а млађи син је вриштао и запомагао да му не затворе мајку.
Две полицајке и један полицајац су је, како тврди Едита Радетинац, насилно изгурали из зграде ПУ, а затим су је, како каже, седам сати држали у полицији, иако има и бебу од десет месеци, без дозволе да се макар телефоном јави породици где се налази.
– Вероватно им је сметала моја марама коју носим – написала је Едита Радетинац, која, као муслиманска верница, носи хиџаб.
Она је као доказе да је у полицији добила батине показала фотографије модрица на рукама. Полицијска управа пак тврди да наводи Едите Радетинац. нису тачни, те да је она у ствари напала две полицијске службенице. „Она је прво гађала оловком, а затим и вређала полицијску службеницу која ради на управним пословима, након чега јој је, како би је смирили, пришло двоје полицијских службеника. Она је тада напала још једну полицијску службеницу и повредила јој руку, што је констатовао и дежурни лекар у болници у Новом Пазару”, наводи се у полицијском саопштењу. Додаје се да је о овом догађају обавештено Основно јавно тужилаштво, те да је тужилац наложио да се осумњичена Е. Р. приведе и да се против ње поднесе кривична пријава због постојања основа сумње да је извршила кривично дело напад на службено лице у вршењу службене дужности.
Полиција додаје да Едита Радетинац није поднела притужбу на рад полицијских службеника нити је доставила било какву документацију која би потврдила њене тврдње да је задобила било какве повреде.
Поводом овог случаја генерални секретар СПП-а Един Ђерлек рекао је да његова странка не може да ћути на овакве појаве, јер „овде није битна само породица Радетинац већ сваки грађанин без обзира на верску и националну припадност”. Он је обећао Едити Радетинац да ће СПП стати у њену заштиту својим „пуним капацитетом, правним тимом, људством и финансијама”.
Потпредседник Санџачке демократске партије Хусеин Мемић такође је рекао да је случај „за сваку осуду” и од надлежних затражио одговор о томе шта су предузели.
Потпредседник СДА и народни посланик Енис Имамовић сматра да сви полицијски службеници који су на било који начин учествовали у тортури над Едитом Радетинац морају одмах да буду суспендовани, а „уколико министар одмах не реагује, организоваћемо протесте и све друге видове грађанске непослушности, јер овакво понашање полиције, али и других државних органа у Санџаку превазилази крајње границе и црвене линије”.
Огласио се и потпредседник Бошњачког националног већа, са листе „Вакат је” Есад Рахић који пита „ да ли је хиџаб као симбол узорне муслиманке толико иритантан и провокативан за неке полицијске службенике да их нагонски води у насилничку реакцију”.
„Да ли бошњачка суза нема родитеља? Да ли је над Бошњацима дозвољена полицијска хајка и репресија без икаквих последица по починиоце?” упитао је потпредседник БНВ-а.