Ужице – У славу подмлатка, дојења и рађања ужички трг је на Светски дан дојења био стециште малишана, трудница, родитеља... Направљено је ту саветовалиште на отвореном, постављен и шарени пузидром за 10. „Пузијаду” најмлађих Ужичана. Све у организацији Удружења „Родитељ” и града Ужица, уз подршку спонзора, тако да је сваки учесник добио поклон или наградни ваучер.
Саветовалиште Диспанзера за мајку и дете било је доступно свим заинтересованим мајкама да од педијатра, гинеколога, патронажне, акушерске или педијатријске сестре чују корисне савете. Затим су, уз будну пажњу родитеља, на пузидрому своју брзину показале ужичке бебе. Учествовало је 40 најмлађих у четири групе, а у свакој је било неизвесно да ли ће беба брзо допузати у загрљај родитеља или наједном застати загледана у нешто занимљиво. Међу такмичарима био је и један Американац, мали Грент vан Дин из САД, који је дошао код баке у Ужице.
На тргу су се окупиле и труднице, будуће маме којима је Агенција за безбедност саобраћаја Србије даровала ауто-седишта. Град Ужице у сарадњи с Удружењем „Родитељ” води акцију „Ужичка породична картица” за породице са троје и више деце: склопљени су уговори с више од 100 фирми које власницима картице одобравају попусте на робу и услуге.
Највише пажње посвећено је промоцији дојења, а тим поводом је расписан наградни фото-конкурс. Укупно 19 мајки је приложило фотографије. Једна од њих, Светлана Бошњаковић, послала је слику на којој неколико мајки доје своје бебе поред реке Рзавa. Међу учесницама била је и Гордана Станисављевић. Она и супруг Иван имају четворо деце: шестогодишњу Ђурђу и трогодишње тројке Ирену, Страхињу и Јакова, који је пре две године победио на ужичкој „Пузијади”.
– Свe четворо сам их дојила. Тројке на смену, и било је захтевно, али је све ишло глатко, својим током, деца брзо расту. Моја порука је да жене треба мотивисати да не одустају од дојења – рекла нам је Гордана.
Поруку у славу дојења и рађања имала је и председница Удружења „Родитељ” Марина Јевтић, видно задовољна успехом ове манифестације:
– Промоција дојења код нас траје током целе године, с тим што је Светски дан дојења у центру наших активности. Тиме поручујемо да је дојење златан старт у животу и златан стандард у исхрани наше деце. Многе мајке то у ово време заборављају. Нарочито уз неумерено рекламирање адаптираних млека. Поента је подржати мајке које могу и желе да доје како би превазишле почетне кризе и истрајале уз подршку породице и околине – каже за наш лист Марина, иначе мајка троје деце.