Вожња Трансибирском железницом посебан је доживљај за све светске путнике, али и оне које посао води у овај крај света. Фоторепортер Танјуга је снимио занимљивости пута на деоници од Москве до Омска.
Прави заљубљеници у железнице спремни су на седмодневно путовање трансибирском пругом дугом 9.288 километара која води кроз два континента, три државе и осам временских зона.
Трансибирска железница, мрежа железница која спаја Москву, европски део Русије са руским Далеким истоком, Монголијом, Кином и Јапанским морем грађена је од 1891. до 1916. године. Рута пролази кроз Сибир, а полази из Москве до Владивостока. На ову мрежу надовезује се Трансмонголска линија за Улан Батор и Трансманџуријска за Пекинг.
Воз има чувени вагон бар, који није јефтин, али како на свакој станици прави паузу од 20 минута и храну и сувенире је могуће купити од препродаваца који нуде буквално све.
У трећем разреду – сви заједно
Док Трансибирска железница последњих година привлачи велики број туриста не само из Русије већ из целе Европе и Америке, за становнике Сибира она је животно важна саобраћајница. Већина сибирских градова је изграђена дуж ове пруге, на пример Новосибирск који се налази негде на половини трасе има милион и по становника и треће је место по величини у Русији. Руси имају навику да и данас често путују возовима. Породице возом одлазе на годишњи одмор или у посете, студенти путују после завршених семестара, као и војници на одсуства.
У возовима постоје три разреда. У првом су купеи са два лежаја, столом и у неким постоји и умиваоник. У другом разреду у једном купеу има четири лежаја, по два на свакој страни, а преко дана се обично горњи подигне и окрене ка зиду вагона, а путници седе на доњем. У трећем разреду нема купеа, нити преградних зидова, само лежајеви. Сумњамо да би туристи који воле приватност и комфор уживали у овој вишедневној авантури.
Зими воз пролази кроз непрегледна бела пространства, а током лета Сибир је зелен и путници уживају у пределима са малим селима и дрвеним кућама, а они који су путовали истичу као најлепше призоре Бајкалског језера.