Обрачуни младића који су се незаконито латили ватреног или хладног оружја, овог пролећа на улицама Крушевца, имали су јак одјек у српским медијима.
Ако је судити по насловима: „Пуцњава у Крушевцу”, „Мушкарац рањен у ногу”, „Младић избоден ножем”, „Масовна туча испред кафића”, „Контроверзни бизнисмен ухапшен због туче”... овогодишње пролеће било је крваво на улицама Лазаревог града.
Последњи случај догодио се 9. јуна у 2.30, када је након туче испред једног кафића у центру града, ножем у стомак избоден 22-годишњи младић Л. М. Живот су му спасили лекари Опште болнице. Полиција се одмах дала у потрагу за починиоцем. Брзо је ухваћен, идентификован, саслушан и уз кривичну пријаву предат надлежном тужиоцу. Против њега се води редовни кривични поступак, што значи да није у притвору.
Три дана раније, око 18 сати, догодила се пуцњава у Улици Бранимира Дроњка, у близини главне аутобуске станице. Полиција је саопштила да су И. В. (43) из Крушевца и Д. Ц. (32) из Алексинца покушали из ватреног оружја да убију 30-годишњег мушкарца. Они су на њега испалили више хитаца и погодили га у потколеницу леве ноге. Полицијски инспектори из Крушевца пронашли су и ухапсили нападаче. Пуцњава у улици која се налази тик уз аутобуску станицу и веома прометну Бријанову улицу, узнемирила је многе грађане.
На посебан одјек, како у медијима тако и у граду, наишла је вест о ноћном обрачуну хладним оружјем на степеништу угоститељског локала „Кафаница”. Тог 12. маја севали су ножеви, а један од учесника (контроверзни крушевачки бизнисмен, 46-годишњи Г. М.) три пута је убоден, поред самог срца. Надлежни суд је одредио притвор до 30 дана четворици учесника туче, укључујући и тешко повређеног Г. М. који је у то време саслушаван у болници.
Ако се овим обрачунима додају и напади на лидера Левице Србије Борка Стефановића (23. новембра 2018) и пребијање фудбалера Напретка Ибрахима Ндије и Семјуела Бахе у Пионирском парку, под окриљем мрака (11. новембра 2018), при чему су нападачи врло брзо идентификовани и приведени, онда је јасно зашто је Крушевац у последње време на црним хроникама многих медија.
Од јануара до маја откривено је 371 кривично дело општег криминала, што је за 12 мање него у истом периоду прошле године, каже за „Политику” Миљан Петровић, начелник Полицијске управе у Крушевцу
Са друге стране, према полицијској статистици број сличних кривичних дела није већи него лане.
„Припадници Министарства унутрашњих послова у Крушевцу бележе смањење броја кривичних дела. Од јануара до маја ове године откривено је 371 кривично дело, општег криминала, што је за 12 мање него у истом периоду прошле године. Осим пуцњаве у центру Крушевца, када су брзом и ефикасном акцијом осумњичени идентификовани у року од само неколико сати, није било других сличних случајева”, каже за „Политику” Миљан Петровић, начелник Полицијске управе у Крушевцу.
Крушевачка полиција је врло успешна по броју расветљених кривичних дела.
„Захваљујући интензивном оперативном раду, од почетка године расветљено је 68 кривичних дела са непознатим учиниоцем, односно 150 до 220 учињених кривичних дела. Тако је у 76 одсто крађа идентификован починилац, као и у 80 одсто дела неовлашћеног коришћења туђег возила и у око 60 одсто тешких крађа”, објашњава начелник Петровић.
Како на број кривичних дела, нарочито у поноћним сатима, у знатној мери утиче и конзумирање дроге, полицијска активност је све интензивнија на сузбијању наркоманије и трговине наркотицима. У крушевачкој полицији кажу да су од почетка године у 79 претрага запленили већу количину разних врста дроге и два килограма и 186 грама марихуане. Ипак, из полицијских саопштења се закључује да је одузето знатно више марихуане. Само је 24. маја у подруму једног крушевачког бизнисмена пронађено и заплењено 7,2 килограма ове дроге, а његов брат приведен. Та количина, као и још неке, нису још вештачене, па нису ни ушле у званичну пролећну статистику.
О летњим ноћима које су пред нама у граду под Багдалом нема никаквих процена. Зна се само да полиција појачава своју активност на сузбијању свих врста криминала и проналажењу виновника друштвено штетних појава. Ипак, било би занимљиво када бисмо, попут полицијске, имали и судске анализе о изреченим санкцијама и њиховом утицају на смањење разних облика криминала.