Од нашег специјалног извештача
Берлин – Уловити доброг инвеститора, који ће дати финансијску инјекцију и оживети привреду малог места, сан је многих општина, које понекад ипак не знају прави начин за „пецање” привредника. И када је неко вољан да свој новац уложи, често га од тога одвраћају компликоване процедуре и тешка сарадња са локалном самоуправом.
Зато је, да би се привукле инвестиције, некад потребан медијатор, односно неко ко ће помирити јавни интерес и захтеве бизниса. Лесковац, Нови Сад, Панчево, Рума, Пирот, Стара Пазова, али и бројне друге општине из региона, њих укупно 90, за улагања се боре уједињене у БФЦ СЕЕ мрежу, а сертификат који су 44 локалне самоуправе добиле у оквиру ове организације показатељ је привредницима да је реч о местима са повољним пословним окружењем. Општине практично уласком у БФЦ СЕЕ почињу своје доказивање – да би добиле потврду да су „по мери привреде”, морају да испуне бројне критеријуме. Радећи на њиховом испуњавању, отварају се према инвеститорима и поправљају пословно окружење. У потрази за потенцијалним партнерима из иностранства, али и смерницама које би могле да им помогну да процес сертификације буде још комплетнији, делегација БФЦ СЕЕ прошле недеље била је на студијској посети у Берлину и Потсдаму. Како то све функционише у Немачкој уверили су се представници техничких секретаријата ове мреже, односно Наледа из Србије, македонског Зелса, Редаха из Федерације Босне и Херцеговине, као и привредних комора Црне Горе и Републике Српске.
У разговорима са представницима Агенције за пословни и економски развој и Привредне асоцијације источне Немачке, делегати из региона видели су шта то траже немачки привредници, а као области за које су они заинтересовани истакнути су енергетика, агрокултура, образовање. Као представник локалне самоуправе, чланове БФЦ СЕЕ мреже угостио је и град Потсдам. Можда би њихов пример могао да послужи и у региону – они су капитализовали три своје најзначајније области, науку, историју (под заштитом су Унеска), и филмску индустрију која у овој области цвета.
– Црв мора пријати риби, а не риболовцу, каже једна изрека. А ми кажемо да у бизнису риба мора волети и риболовца, односно и град мора имати користи од привредника – рекли су представници Потсдама, поручујући да јавни интерес у јурњави за капиталом никада не сме бити пренебрегнут.
Домаћин делегацији БФЦ СЕЕ мреже била је и компанија „Меитке”, која у Потсдаму развија и производи иновативне неурохируршке производе за лечење хидроцефалуса. Директор, Кристоф Миетке, открио је да овај град подржава све оне који би нешто желели да раде и да је и сам члан градског савета за бизнис, односно тела сачињеног од привредника и економских експерата који саветују локалну администрацију.
Како регионална БФЦ мрежа ради са инвеститорима, објаснила је Ана Илић, директорка добре управе Наледа. Користи од сертификације од овог програма, навела је она, имају и општине, али и бизнисмени. Први добијају јасне смернице за развој добре пословне климе и повећавају своју видљивост пред инвеститорима, док други у БФЦ СЕЕ имају водич за препознавање места са најбољим условима за улагања.
– Општине се обраћају техничким секретаријатима у својим земљама како би иницирали процес сертификације. Он траје највише годину дана, а општине се оцењују по испуњености критеријума као што су стратешки оквир, сарадња са локалном привредом, издавање грађевинских дозвола, усклађивање система квалификација и преквалификација на тржишту рада, са захтевима бизниса... Да би добиле сертификат треба да испуне минимум 75 одсто критеријума, а током процеса даје им се прелиминарна оцена пословног окружења. Од тог прелиминарног извештаја, док не дођу до финалне евалуације, општине напредују готово 20 процентних поена. То значи да их сам процес сертификације тера да буду боље – објашњава Илићева.
Осим што БФЦ СЕЕ мрежа подстиче развијање бољег пословног окружења у региону, она је и подршка привредницима и локалним самоуправама када је реч о развијању заједничких пројеката који се затим финансирају средствима немачког ГИЗ-а.
– Немачким организацијама, које помажу своје компаније, приказали смо се као партнерска мрежа на западном Балкану којој се у сваком тренутку могу обратити у вези с упитом немачких фирми за тржиште, кооперацију или инвестирање, а све то да би им се олакшао улазак на наше тржиште. Конкуренција градова, који желе да привуку улагања, огромна је и начин на који то ради Потсдам, користећи историјске и културне предности као и близину већег града Берлина, врло је инспиративан и поучан – објашњава Бојан Војводић из ГИЗ-а.