Влада САД почела је да спаја родитеље и децу који су раздвојени приликом илегалног преласка границе са Мексиком. Администрација је увидела и да ће морати да поједностави процедуре за спајање породица ако мисли да испоштује рокове које јој је дао суд.
Први рок већ је пробијен. По налогу федералног суда, требало је да ове недеље сва деца млађа од пет година, нешто више од сто малишана, буду враћена родитељима, али је враћена половина од тог броја. Судија је подсетио администрацију, која је признала да јој треба више времена, да су наредбе суда „чврсти рокови, а не циљеви којима треба тежити” и да ће бити кажњена ако буде одуговлачила са процесом. Федерални судија из Сан Дијега наложио је да се до краја месеца врате и сва друга, старија деца, којих би требало да има око 3.000, јавља Јавни национални радио.
Влада Доналда Трампа од маја примењује политику нулте толеранције на јужној граници, што значи да се притварају сви илегални имигранти, укључујући оне који траже азил због насиља у својим земљама или долазе са малолетним потомцима.
Углавном је реч о становницима Централне Америке који тврди да беже од криминалних банди у својим земљама. Како малолетне особе не могу бити задржаване у притворима, влада је почела да их одводи у центре за социјалну заштиту или хранитељске породице. То је подигло толику буру у јавности да је администрација прошлог месеца морала да одустане од политике одвајања малолетника, а то је било у складу и са оним што је од ње захтевао суд.
Да би до успео да се усклади са следећим роком, Вашингтон ће морати да поједностави процедуре и спреман је на то, преносе медији. Досад су усељеници без докумената подробно доказивали да су биолошки родитељи, остављали су отиске прстију свих особа које ће живети са дететом и пристајали на посете социјалних радника. Одсад би требало да им се малишани враћају чим се ДНК анализом установи да стварно јесу родитељи и кад се утврди да немају кривични досије. Према оцени хуманитарних организација, раздвајање је произвело хаоса на граници и у центрима за притвор, па је влада морала да запосли још 250 људи да би се изборили са ситуацијом. Позвани су и волонтери и хуманитарне организације да припомогну у спајању породица. У појединим случајевима владини рачунари не показују да постоји веза између малолетника и одраслих који тврде да су им родитељи. После неког времена, тражиоци азила пуштају се на слободу, где чекају одлуку да ли ће им бити одобрен статус или ће бити депортовани. Понекад то значи да влада не може да им уђе у траг, па ни да их споји са остатком фамилије. Ситуација се додатно компликује са малишанима чији су родитељи већ прогнани.
Захтеви за доказивање родитељства у први мах су високо постављани да би се деца заштитила од трговине људима. Како се Вашингтону сад жури да испуне рокове, поједини активисти страхују да би ствар могла да уради на брзину, па чак наводе да је било изолованих случајева да су малолетници спајани са старијима који им нису сродници. Власти понављају да је овде реч о људима који су прекршили америчке законе и илегално ушли у земљу и да се породице никад и не би раздвајале да су се појавиле на граничном прелазу и званично поднеле захтев за азил. Наводе и да је и пре Трампове политике нулте толеранције важила пракса да се деца одузимају од одраслих који су кривично осуђивани или кад се сумњало у трговину људима, преноси „Лос Анђелес тајмс”. У америчким социјалним установама живи више од 11.000 деце имиграната, али у највећем броју случајева то су малолетници који су сами прешли границу.
Адвокати који су пред судом заступали државу тврдили су да би спајање породица охрабрило даљу илегалну имиграцију, али је после негодовања медија и организација за заштиту људских права, Трамп прошлог месеца наредио да се престане са овом праксом. После недавног састанка у Гватемали, званичници из САД, Мексика и централноамеричких земаља договорили су се да ће размењивати информације и појачати сарадњу не би ли породице што пре биле на окупу.