Украјина се спрема за велики рат. Тако је најавио председник Петро Порошенко, а његовој одлуци су се још у октобру прошле године приклонили и депутати тамошње Врховне раде (парламента). Бој би требало да се води против Русије, а са циљем повратка побуњених територија Донбаса и Крима под јурисдикцију Кијева. Ко ће конкретно потегнути оружје, и које, и кренути у сусрет противнику одлучиће генерали. Јер ово неће бити пука антитерористичка акција попут досадашњих, већ озбиљан подухват са могућим несагледивим последицама по све сукобљене стране. Према саопштењима посматрача ОЕБС-а на линији фронта већ се увелико копају ровови и склоништа, постављају минска поља, довлачи тешка артиљерија.
Ипак, да ли се дошло до тачке са које нема повратка?
Прво што би требало разјаснити јесте да се ситуација у Донбасу у много чему разликује од оне на Криму.
Циљ побуњеника у Доњецкој и Луганској републици, како наводе, није отцепљење од матичне државе. Тамо, званично, траже само – аутономију. Наравно, у украјинским оквирима, а колика и каква би та аутономија била зависило би од вештине преговарача. Русија је ту да „помогне” и једној и другој страни.
Па ако треба и – оружјем.
Крим је нешто другачија прича. То је одвајкада руска територија, вољом совјетског лидера Никите Хрушчова предата 1954. на управљање Кијеву. Сада је враћена матици и евентуални рат за ово црноморско полуострво дефинитивно би се претворио у нешто много крупно и изашао изван оквира и Русије и Украјине. Не толико због жеље „праведног света” да помогне бившој социјалистичкој републици, колико због просте чињенице да је овде реч о стратешки изузетно важној војној тачки у Црном мору.
Па и после свега остаје нејасно на кога би у случају стварног рата, заиста, могли да рачунају Украјинци? На Европљане, конкретније, чланице НАТО-а? Тешко. Нико на Старом континенту није данас вољан да се уплиће у војни сукоб који би се одигравао ту, пред његовим прагом.
Значи, остају Американци. Ипак, ни америчко наоружање није више толико супериорно у односу на слично из других земаља.
Наравно, сви поменути су свесни да би озбиљније украјинско „лаћање пушке” са покрићем враћања спорних територија дефинитивно изазвало реакцију Русије. Додајмо и да би могућност директног сукоба руских и америчких војника који су тренутно на терену у улози „инструктора” или сличних помагача, постала много реалнија и сигурно би изазвала праву буру са оне стране Атлантика.
Испада да најављени сукоб одговара само властима у Кијеву. Како објашњава угледни руски коментатор Дмитриј Кисељов, у случају рата западни финансијери не би тражили враћање нагомиланих украјинских дугова, а опозиција у земљи морала би да се потчини непопуларном председнику Петру Порошенку. Подсетимо, Европска унија је одбила да продужи Украјини кредит од 600 милиона евра због великог степена корупције у земљи. Слично је поступио и Међународни монетарни фонд, али због одсуства реформи и у висини од 800 милиона долара. Како преноси шведски медиј „Конзорцијум њуз”, дуг Украјине ММФ-у већ је достигао 14 милијарди долара, око половине буџета земље, и нема шансе да буде скоро враћен.
Али то су званичне институције. Поред њих постоји гомила „ловаца у мутном”, спремних да жртвују туђе животе зарад сопствене финансијске добити. Само на такве може да рачуна украјински председник. Продаја оружја одувек је била један од најисплативијих послова. Лоше одигран потез не би могао приуштити Порошенко. Како би избегао лошу судбину он би, једноставно, дуг пребацио на своје поданике, оне који су у сваком рату радна снага. Оне који би се после војевања вратили кућама и којима ни победа ни пораз не би донели ништа добро.