Компанија „Елиус” из Луксембурга постаће нови власник „Галенике” не само зато што је испунила услове из тендера, већ и зато што је Комисија за заштиту конкуренције дала зелено светло на ову трансакцију. Приликом оцене ефеката концентрације комисија је констатовала да подносилац пријаве није био присутан на дефинисаним релевантним тржиштима производа на територији Републике Србије. Закључено је да реализација предметне концентрације неће изазвати негативне ефекте на дефинисаним релевантним тржиштима, а нови власник стећи ће постојећи тржишни удео друштва.
Како је наведено у решењу комисије, којим је одобрена концентрација, предузеће „Елиус” основано је 29. септембра ове године у Луксембургу с циљем куповине „Галенике”. Једини члан подносиоца пријаве је друштво „Глоб фарма” које је регистровано у привредном регистру Луксембурга. Чланови друштва „Глоб фарма” су друштво „Гронин фарма”, које је регистровано у привредном регистру Бразила и друштво „Монтесрч” које је регистровано у Италији. Друштво „Монтесрч” је у власништву друштва ЕМС СА из Бразила.
Преко друштва ЕМС СА подносилац пријаве доказао је испуњеност квалификационих услова предвиђених у упутству за понуђаче у поступку продаје друштва „Галеника”. Друштво ЕМС СА је највећи бразилски произвођач лекова, медицинских средстава и других препарата. Према наводима у пријави, подносилац пријаве и друштво ЕМС СА нису остварили директне, као ни индиректне приходе на тржишту Републике Србије у 2016. години.
Према подацима Агенције за лекове и медицинска средства Републике Србије, на дан 30. 4. 2017. године укупан број регистрованих лекова износио је 6.850. Према подацима друштва ИМС за 2016. годину, а које је објавила Привредна комора Србије, промет на тржишту лекова у Србији према АТЦ класификацији износио је 782,44 милиона евра. Учешће фармацеутских производа, који се могу купити само уз лекарски рецепт, износило је 87,81 одсто, а без лекарског рецепта 12,19 одсто у односу на укупни промет лекова. Уколико се посматрају канали продаје, апотеке су имале учешће од 82 одсто промета док се 18 одсто промета односило на болнице. У структури промета према пореклу лекова, 62 одсто чинили су лекови из увоза, док се 38 одсто промета односило на домаће лекове. Највећи промет имали су следећи произвођачи лекова са тржишним учешћима: „Хемофарм” (12,8 одсто), „Фармасвис” (7,18 одсто), „Галеника” (5,5 одсто), „Актавис” (4,8 одсто), „Ново Нордиск” (4,6 одсто), „Рош” (3,5 одсто), „Алкалоид” (три одсто), „Глаксо Смит Клајн” (три одсто), „Фајзер” (три одсто), „Санофи” (2,9 одсто). Највећих 10 произвођача лекова, који своје производе пласирају на тржишту Републике Србије, у 2016. години реализовало је 50,2 одсто од укупног промета лекова према АТЦ класификацији. Иако комисији нису били доступни подаци о тржишним учешћима свих произвођача лекова, на основу ниских тржишних учешћа 10 највећих произвођача лекова, комисија је закључила да је ово релевантно тржиште ниско концентрисано.
„Галеника” је регистровала 177 производа, и то 163 који се издају на лекарски рецепт и 14 који се налазе у тзв. „слободној” продаји и који се могу издавати без лекарског рецепта.