Политика је у сарадњи са Војномедицинском академијом организовала за заинтересоване читаоце бесплатне офталмолошке прегледе како би се на време открио глауком, подмукло очно обољење које, ако се не лечи, доводи до слепила. Читаоци су били одушевљени због организовања ове акције јер су без чекања, упута и здравствене књижице имали прилике да се прегледају код врхунских лекара Клинике за очне болести ВМА.
Читатељка М. Б. (42) објаснила је да на очном прегледу није била шест година, иако је кратковида и носи наочаре још од пубертетских дана.
– Стално сам у некој журби па никако да пронађем времена за комплетан преглед. Обрадовала сам се када сам у „Политици” прочитала да се за читаоце организује акција очних прегледа. Сазнала сам да немам глауком, иако сам често имала главобоље, што може бити један од симптома овог обољења. Пресрећна сам, али сам још више задовољна тиме како је све одлично организовано. Докторка је била предивна, као и медицинске сестре, све је било на нивоу, баш онако како се очекује од нашег најстаријег дневног листа и тима са ВМА – каже читатељка М. Б..
И шездесеттрогодишња Гордана Мочевић је одушевљена акцијом. Каже да годинама није проверавала очни притисак, а у последње време има тегобе са очима.
– Посумњала сам на глауком јер је подмукло обољење и зато су редовне контроле неопходне. Услуга, лекари и особље ВМА и даље су за класу испред свих. Хвала „Политици” што брине о здрављу читалаца – каже Мочевићева.
Најстарији је био Светозар Милић (91) из Зрењанина, који је објаснио да има доста старих људи у земљи који не могу да дођу на ред код лекара, и да је акција „Политике” веома добра јер пружа могућност да брзо дођу до лекара.
– Стално треба организовати овакве акције. Свака вам част на идеји – додао је Милић.
Прегледе је обавио тим офталмолога ВМА: пуковник доцент др Мирко Ресан, потпуковник др Давид Симоновски, потпуковник др Далибор Стевановић, др Биљана Драганић, др Драгана Ристић и др Тамара Кљаковић Аврамовић. Лекари су објаснили да су код 95 одсто пацијената утврдили постојање неког проблема на очима, да су код неких морали да ураде и додатне дијагностичке процедуре попут скенера ока, а да је било и оних код којих је глауком откривен у поодмаклој фази.
Пуковник професор др Мирослав Вукосављевић, заступник начелника ВМА, иначе офталмолог и дугогодишњи начелник Клинике за очне болести ВМА, истиче да је сарадња између листа „Политика”, наших најутицајнијих дневних новина, и ВМА, једне од најзначајнијих здравствених установа у нашој земљи, од великог значаја првенствено у подизању свести становништва о глаукому.
– Неопходно је да наши грађани свих узраста знају шта је глауком, до каквих последица доводи уколико се не лечи и како се може превенирати.
Реч је о обољењу ока које најчешће има хроничан ток и у почетку не даје неке посебне тегобе које би навеле пацијента да се јави офталмологу. Током тог периода код пацијента је присутан повишени очни притисак, а да он то не зна, који доводи до пропадања нервних влакана на нивоу главе видног живца и уједно долази до појаве испада у видном пољу. Ти испади су трајни и не могу да се отклоне – појаснио је др Вукосављевић.
Учесталост глаукома код особа старијих од 40 година износи један до два одсто. Са старошћу број пацијената са глаукомом се повећава тако да се код особа старијих од 80 година налази чак 10 одсто болесника са глаукомом. Нелечена глаукомна болест води у слепило. Глауком обично доведе до развоја катаракте, а они који га имају чешће добијају компликације на очном дну као што је рецимо тромбоза централне вене мрежњаче. Код оболелих од дијабетеса који имају глауком брже се може развити дијабетесна ретинопатија.
На превентивни очни преглед обавезно мора да се јави свака особа у 45. години. Обично се у тим годинама већина људи јавља на преглед код офталмолога ради прописивања наочара за читање и тада ће офталмолог обавезно измерити и очни притисак, погледати офталмоскопом очно дно и проценити да ли та особа можда болује од глаукома. Превентивне очне прегледе треба обавити и раније и то се саветује особама којима неко од блиских сродника болује од глаукома, онима који болују од шећерне болести и исхемијске болести срца.