Сомалија и Иран: две муслиманске државе на ободима Арабијског полуострва отвориле су крајем седмице Катару излаз из поморске, ваздушне и копнене блокаде коју су Дохи 5. јуна наметнули суседи у Заливу.
Кавга међу сунитским режимима у зони највећих светских резерви нафте добила је тако искорак непредвидивог развоја, на рогу Африке, тако и у зони Ормуског пролаза.
Наиме, званични Могадиш одобрио је авионима „Катар ервејза” осетно повећан број прелета преко територије ровите Сомалије на чијем терену још дејствује 22.000 припадника мировних снага Афричке уније. До прекида свих односа седам арапских држава са Дохом, један, највише два авиона „Катар ервејза” дневно су прелетала Сомалију на путу ка Западу. Од 5. јуна сомалским ваздушним простором креће се „најмање 15 авиона” те компаније, потврдила је дирекција цивилне контроле лета у Могадишу. У међувремену, на супротној обали Залива, званични Техеран најавио је спремност Ирана да бродовљу Катара одобри пролаз и сидрење „уколико се појави таква жеља Дохе”. „Иранске луке спремне су да прихвате бродове Катара уколико се појави такав предлог: то би било сасвим у складу са нашим пословним интересима, посебно поморске индустрије”, објавио је Џалил Еслами, помоћник директора Организације лучке и поморске индустрије послове Ирана.
Какве би последице по односе у Заливу имала евентуална молба Катара да се, у тренутку текуће блокаде, послужи лукама Ирана из пословних разлога (Доха је иначе водећи светски извозник течног гаса) тешко је замислити. У дипломатији муњевите размене провокативних потеза, „лучки предлог” предлог Ирана Катару претекао је иначе апел званичног Берлина Техерану да се „ уздржи од било каквих потеза који би надаље распирили кризу у Заливу”, пренео је Ројтерс. Даљи развој односа Катара и Ирана – који иначе деле баснословно богато подводно налазиште гаса у Заливу – неизвестан је. Оно што јесте сигурно јесте да је Сомалија (као и Судан) међу муслиманским светом заузела ове седмице уздржан став према спору седам држава (предвођених Саудијском Арабијом и Египтом) са режимом у Катару.
„Федерална Република Сомалија је дубоко забринута због дипломатског спора међу братским арапским државама. Сомалија позива све државе уплетене у овај спор да дијалогом реше међусобно спорење и унутар Арапске лиге и Организације исламског јединства”, наводи се у саопштењу Министарства иностраних послова Сомалије, издатог три дана након избијања кавге. Помирљиви тон режима новог сомалског председника Мохамеда Фармаџа, уз дозволу појачаног прелета „Катар ервејза”, упадљиво је издвојио став сиромашне и нестабилне државе са 3.300 километара дугом обалом у односу на већину муслиманских држава на афричком екватору (Коморских острва, Чада, Сенегала, Мауританије) које су већ 5. јуна прекинуле дипломатске односе са Дохом. Могадиш се истовремено одлучио и на „неутрални став” према Саудијској Арабији и УАЕ, несумњиво водећим финансијерима привредног опоравка Сомалије. Колико би Могадиш могао коштати садашњи предлог да „арапска браћа” седну за преговарачки сто? Односи Могадиша и Ријада у својеврсном су успону од лане, када је Сомалија заоштрила односе са Ираном због упада демонстраната у амбасаду Саудијске Арабије у Техерану. Истог дана када је Могадиш затегао односе са Техераном, Саудијска Арабија је Сомалији поклонила 50 милиона долара. Прво путовање у иностранство Фармаџ је зимус обавио у Ријаду. У међувремену, сомалски лидер Фармаџ од пролетос настоји да поправи односе са УАЕ, који су више него напрегнути од како је Абу Даби мимо Могадиша склопио дугогодишње споразуме са полуатономном облашћу Пунтланд (тачно преко пута пролаза Баб ел Мандеб) за изградњу мегалуке код места Басосо и велике војне базе недалеко од града Бербера. Колико у априлу Фармаџ је гостовао у Абу Дабију да укључи власт у Могадишу у развојне планове у Сомалији. Да ли ће УАЕ изградити луку и војну базу на територији Федералне Републике Сомалија, могло би – према развоју ситуације на терену – унеколико да зависи од текуће офанзиве радикалног Шабаба, иначе лојалног јеменској подружници Ал Каиде.
Наиме, у највећој офанзиви Шабаба у последњих неколико година у Сомалији, џихадисти су на препад освојили војну базу Аф Урур, недалеко од Босаса, и побили више од 60 сомалских војника. Шабаб је у нападу користио разноврсно наоружањем непознатог порекла, наводе извештаји са лица места.
Негде туда пролећу сада и авиони „Катар ервејза”.