Захтев за смену председнице парламента Маје Гојковић који су поднела 32 опозициона посланика неће бити разматран по хитном поступку, одлучила је Скупштина Србије. За прихватање овог предлога гласало је само 13 посланика.
Гојковићева је пре три дана најавила да ће заказати посебну седницу на чијем дневном реду ће бити само захтеви за њено разрешење. Она је казала да, по пословнику, та седница не може бити заказана пре 29. априла, додавши: „Али можемо да је закажемо за 29, 30, 1. мај, да прославимо Празник рада радно, како год желите, парламентарној већини све одговара.”
Како је рекла председница скупштине, грађани могу да уђу у парламент под условом да се пријаве да желе да присуствују раду, одбацујући оптужбе дела опозиције да је уведен нови кући ред по коме је посетиоцима забрањен улаз.
Такве тврдње је први пренео Зоран Живковић, лидер Нове странке. Рекао је да је забрана уласка на снази од ујутро, наводећи да „то значи да ниједан народни посланик не може да доведе никога док се та одлука не укине”.
Живковић је, како је казао, претпоставио да је разлог томе највероватније његов позив студентима који протестују да дођу у парламент. Додао је да је приметио појачано присуство полиције у околини зграде парламента, истакавши да је, ипак, одређени број студената прихватио његов позив да са балкона скупштинске сале прати рад парламента. Иначе, покрет „Против диктатуре” саопштио је раније да је одбио Живковићев позив. О забрани је говорио и Бошко Обрадовић, лидер Двери, који је новинарима рекао да „без одобрења Маје Гојковић гости не могу да уђу у парламент”.
Владимир Ђукановић (СНС), међутим, рекао је новинарима да „опозиција опет лаже” и додао да никаквих промена у правилима о увођењу гостију посланика није било. Ђукановић је казао и да ће он, као народни посланик, из парламента излазити на главни улаз и додао: „Прича се о диктатури у Србији, а најављују се протести на степеницама парламента. То показује какво лицемерје овде влада.”
После обраћања опозиције у холу, о забрани се кратко полемисало и у сали за заседање, а полемику је започео Марко Ђуришић (СДС), који је, рекламирајући повреду пословника, питао Гојковићеву „на основу чега се и да ли се спроводе посебне мере безбедности у парламенту”... Гојковићева га је прекинула, јер није говорио о повреди пословника.
Мариника Тепић (Нова странка) јавила се по истом основу као и Ђуришић, наводећи да је Гојковићева своју одлуку послала имејлом. Тепићева је говорила о фашизму и „новој раси у парламенту”. Гојковићева је неколико пута упозорила Тепићеву да поштује посланике и не употребљава тешке квалификације, а затим прекинула: „Овакве увреде читавог парламента не дозвољавам. Под пуном одговорношћу не дозвољавам да наставите. Спалите ме, набијте ме на колац, то сте предлагали сви заједно преко друштвених мрежа, али не дозвољавам да се говори о појави фашизма у парламенту.”
Скупштина није прихватила да се у дневни ред нове седнице уврсти предлог Двери о формирању анкетних одбора ради утврђивања чињеница и околности везаних за дешавања током изборног процеса на парламентарним и председничким изборима. За први предлог гласало је 18, а за други само 15 посланика. Бошко Обрадовић је на то рекао да је само још један доказ да нешто озбиљно крију, додавши: „ Јер да се поносите поштеним и фер изборима, ви бисте формирали анкетни одбор који би доказао да није било никаквих изборних нерегуларности.”
Саши Јанковићу престао мандат омбудсмана
Скупштина Србије констатовала је оставку Саше Јанковића на функцију заштитника грађана, чиме му је и званично престао мандат. За ову одлуку гласала су 142 посланика, а нико није био против. Јанковић је оставку поднео 7. фебруара да би се кандидовао за председника Србије, а функцију омбудсмана од тада обавља његов заменик Милош Јанковић. Јанковић је два пута биран на ову функцију, први пут у јуну 2007, а други 4. августа 2012. године. Заштитника грађана бира Скупштина Србије апсолутном већином (126 гласова), а поступак за избор, по закону, треба да буде покренут шест месеци пре истека мандата актуелном омбудсману. Парламент, међутим, још није покренуо поступак, мада је требало још почетком фебруара.
Напустили ДЈБ, па формирају удружење
Скупштина Србије разрешила је чланства у радним телима и међународним делегацијама, бивше посланике ЛСВ-а и ДЈБ-а, Маринику Тепић, Јована Јовановића, Александру Чабрају и Соњу Павловић. Маринику Тепић, која је била председник Одбора за евроинтеграције, у овом телу замениће Ненад Чанак, лидер ЛСВ-а, који би, у складу са договором на почетку рада овог скупштинског сазива, требало да преузме и функцију председника. Троје бивших посланика покрета ДЈБ, Јован Јовановић, Александра Чабраја и Соња Павловић, рекли су новинарима да су формирали удружење „Грађанска платформа”. Јовановић је казао да је, поред њих троје, у удружењу и 13 одборника из централних београдских општина.