Средњовековна камена надгробна обележја – стећци, у Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори и Хрватској уписани су на Листу светске баштине Унеско 15. јула ове године. „Пошта Србије” је, тим поводом, у оквиру традиционалног пригодног издања „Музејски експонати” 3. новембра пустила у оптицај три марке на којима су као мотиви приказани стећци са археолошких налазишта Мраморје у Перућцу и Мраморје у Растишту (општина Бајина Башта), али и Грчко гробље у селу Хрта (општина Пријепоље).
Номинале марака су 23, 46 и 50 динара, штампане су техником вишебојног офсета у београдском Заводу за израду новчаница у табацима од по 10 комада и у тиражу од 25.000 серија. Издање прати и један коверат са пригодним мотивом. Стручну сарадњу у реализацији издања пружио је Републички завод за заштиту споменика културе из Београда, а ликовна обрада марака дело је Анамари Бањац, креаторке марака „Поште Србије”.
На марки номинале 23 динара мотив је „Дрво живота”, Бурђића раст код Крупња из 14. века, на марки номинале 46 динара „Змај” са локалитета Мраморје у Липеновићу код Крупња из истог века, док су на марки вредности 50 динара – аркаде, Грчко гробље у селу Хрта, Пријепоље, 14-15 век.
Стећци су средњовековни надгробни камени споменици сачувани у западним деловима Србије и Црне Горе, али и у средишњим и јужним деловима Хрватске и подручју Босне и Херцеговине. Претпоставља се да су се појавили у другој половини 12. века, а најинтензивније су се израђивали током 14. и 15. века. Већ у 16. веку полако нестају. Досад је евидентирано око 70.000 стећака на 3.300 локалитета на територији која је обухваћена Листом светске баштине Унеско.
Материјал за израду стећака је кречњак – најчешћа врста камена у овим крајевима, врло погодна за обраду. Каменоломи су углавном били у близини гробаља, с обзиром на то да су у питању блокови тешки и до неколико тона.
Према облицима, стећци се деле у пет основних типова с варијацијама: плоча, сандук, слемењак, крст и стуб. Украсне мотиве чине: социјални и религиозни симболи (различити облици крстова, оруђе, оружје, млад месец и звезде, антропоморфни љиљани, соларни мотиви...), фигуралне представе (прикази мушкараца и жена, животиња, борбе, турнира, лова, поворке људи – посмртна кола) и разноврсни биљни и геометријски орнаменти.