Научници који проучавају Алцхајмерову болест надају се да ће, праћењем апарата које снима кретања ока, моћи да уоче рани упозоравајући сигнал за ту болест. Покрети ока могу да открију тајне о здрављу нашег мозга и поремећајима којима је подложан, објавио је „Глас Америке”.
Пензионерка Сју Стафорд је здрава и толико активна да је свој оштар поглед и бритак мозак ставила на увид научницима. Сју је једна од многих која је помогла научницима на универзитету у Ланкастеру да развију компјутерски софтвер за апарат за праћење ока који показује на који начин волонтери размишљају.
Текст на екрану даје јој смернице којe треба да прати и да се концентрише на видео или различито обојене тачке које се појављују и нестају пред њеним очима. Осетљиве камере прате сваки покрет и њена позиција је избалансирана да би резултати могли прецизно да се измере. Истраживање спроводе доктори Тревор Крафорд и Томас Вилкоксон који верују да њихова досадашња открића значе да су спремни за клиничка испитивања.
„Када се стимулатор појави на екрану учесници се усмеравају на то јер имају прецизна упутства повезана са тим зеленим кругом. Да би спровели свесну контролу над покретима ока да погледа у другом смеру, постижу напор јер се захтева нека врста когнитивне контроле што је извршна функција, а људи са Алцхајмеровом болести су мање спремни да прате упутства”, закључио је овај научник.
Крофорд каже да су раније студије показале да пацијенти са Алцхајмеровом болешћу имају окуларне моторне маркере или оштећење вида што их разликује од пацијената који имају друге облике деменције.
„На пример, када возимо, много ствари се догађа и веома је важно да можемо да усмеримо нашу пажњу на то где желимо да идемо и да игноришемо информације које нас ометају, а наш начин усмерен је на ту могућност”, навео је Томас Вилкоксон.
Крофорд каже да рани резултати, који нису потврђени, показују да може да се направи разлика између Алцхајмерове болести и сличних васкуларних облика деменције. Студија би требало то да потврди, а тим истраживача верује да би стварањем посебног теста могла да се развије рана дијагноза Алцхајмерове болести.
Лекови се тестирају широм света, а лекари верују да би рано откривање могло значајно да утиче на успоравање болести. Они позивају волонтере да се пријаве за тестирање.
„Бавим се музиком, певам у три хора и свирам укулеле, а трудим се да свирам и гитару и мислим да то веома помаже. Учешће у студији је веома добро за моје ментално и физичко здравље”, оценила је Сју Стафорд.
После тестова, научници могу да прате какве су резултате постигли њихови волонтери, проверавајући тачке на видео-снимку који гледају. Лекари и научници надају се да ће привући више пацијената да директно учествују у борби против Алцхајмерове болести.