Колико је дигитална револуција олакшала савремени живот свима је добро познато, али је и велики број оних који су на својој кожи осетили њене нежељене ефекте. Захваљујући електронској пошти, на пример, запосленима се радни дан продужио и на време када изађу из канцеларије. За многе послодавце подразумева се да су радници обавезни да одговоре на мејл и после посла, па чак и када су на годишњем одмору.
Таква пракса могла би ускоро да се промени, макар у Француској. Тамошња Социјалистичка партија, председника Франсоа Оланда, предложиће да нови закон о раду запосленима први пут да право да игноришу пословну пошту ван радног времена.
Фирме са више од 50 радника биће, према овом предлогу, обавезне да одреде време, обично у вечерњим сатима или током викенда, када упосленици не морају да шаљу електронску пошту или да на њу одговарају.
Кад је ова идеја поменута први пут, пише Би-Би-Си, изазвала је подсмех стране штампе, али није поколебала француске предлагаче који сматрају да стална доступност представља проблем и да зато мора да се уреди законом. Француски социјалисти се позивају на бројне студије које доказују да су радници данас изложени много већем стресу него што су раније били.
„Запослени оду из канцеларије, али посао који понесу са собом узурпира њихов живот до те мере да их то на крају доводи до пуцања”, наводи саговорник британског јавног сервиса.
За људе из неколико мањих париских фирми ова идеја показује добру намеру, али није сасвим примењива. Додају и да не желе да им се држава меша у посао тако што ће им законом одређивати када (не) могу да одговарају на службене мејлове.
Французи нису први који разматрају ограничење пословних мејлова ван радног времена. Немачки произвођач аутомобила „Дајмлер” увео је пре две године праксу брисања електронске поште која на адресу запосленог стиже док је на годишњем одмору. Пошиљалац уместо одговора добија аутоматско обавештење да ће порука бити обрисана, јер је прималац на одмору, као и савет са ким да контактира уколико је реч о нечему хитном.