Ако власти Непала спроведу оно што су наумиле, од следећег пролећа биће строже регулисано ко може да добије дозволу да се успење на највиши врх света. Циљ је да се повећа безбедност и сачува слава Монт Евереста, пише „Гардијан“.
Крипасур Шерпа, министар туризма, нада се да ће усвојити прописе до следеће сезоне која почиње на пролеће и када на стотине ентузијаста похрле ка 8.848 метара високом врху.
Дозволу ће добити само они који буду могли да докажу да су се пели на планине више од 6.500 метара. Биће забрањен успон особама са хендикепом, старим и веома младим људима.
„Не можемо да дозволимо да свако крене на Еверест и ризикује да изгуби живот. Ако неко није физички и психички способан, то би било као да му дајемо дозволу за самоубиство. Особе са инвалидитетом или ослабљеним видом неко други мора да води, што није авантура. Дозволе ће добијати само они који сами могу да се успењу,“ рекао је министар.
Успон на Еверест, који су први освојили Едмунд Хилари и Тензинг Норгеј пре 62 године, последњих деценија је проблематичан. Сваке године врх походи око 600 алпиниста, што је прерасло у индустрију вредну више милиона долара, али донело и гужву.
Прва жена која је освојила Еверест 1975. Јунко Табеи, прошле седмице је изразила забринутост због великог броја планинара, јер сматра да то представља велики ризик за њих и еколошки проблем за планину.
Забрана за млађе од 18 и старије од 75, као и за особе са хендикепом, не би ипак значајно смањила број, јер су такви планинари иначе ретки. На Еверест се успео један тринаестогодишњак и један осамдесетогодишњак. Први слепи алпиниста освојио је врх 2001, а 1998. прва особа са инвалидитетом – амерички планинар који је у саобраћајној несрећи изгубио део ноге.
Већа је подршка да се успон забрани неискуснима, јер последњих година у Непал одлазе и они који тек тада први пут користе алпинистичку опрему. Искусни алпинисти су више пута скретали пажњу да су такви људи проблем, јер у потпуности зависе од плаћених водича, а нису у стању ни да помогну другима у невољи.
Председник Непалског планинарског друштва Анг Шеринг Шерпа каже да се о ограничењима и раније расправљало али да се од планова одустајало због притиска страних амбасада и организација за заштиту људских права.
Јапанац без прстију одустао
После стравичних земљотреса у априлу и мају (9.000 погинулих, 19 у базном кампу на Евересту), пролећна сезона је затворена и то је било први пут за четири деценије да нико није стигао до врха.
Сиромашна азијска земља је сада рада да увери туристе да је планина безбедна. Локални водичи и шерпаси су недељама спремали руту за само једног јапанског алпинисту, првог који је кренуо ка врху после земљотреса. Међутим, Нобуказу Курики (33) је у понедељак због лошег времена морао да прекине свој пети покушај да освоји Еверест. Пре три године овај Јапанац је изубио девет прстију због промрзлина.