Шест деценија након што је људска нога први пут крочила на највиши светски врх, Монт Еверест је затрпан тонама смећа остављаним свих тих година иза више хиљада планинара. То сада постаје озбиљан еколошки проблем и претња по здравље локалног становништва које користи воду из река у које се уливају отопљени глечери.
Сваке године око 600 до 700 алпиниста и њихових локалних водича покушава да се домогне 8.850 метара високог врха за време сезоне пењања која траје од марта до маја. Иза њих остаје гомила смећа.
„Већи проблем од празних боца за кисеоник, поцепаних шатора, поломљене опреме, празних конзерви и кутија, јесте људски измет”, сматра председник планинарског удружења Непала, које од државе тражи да предузме мере да се овај проблем реши.
Да би им се организам навикао на климатске услове, пре него што наставе поход ка вишим висинама, планинари проводе неко време у бази, на 5.300 метара надморске висине, у којој постоје тоалети. Међутим, у камповима између базе и врха нема тоалета, па алпинисти обично ископају рупу у снегу да у њој обаве физиолошке потребе. Када се глечер покрене, измет остаје на стенама и постаје видљив. Не само да се шири непријатан мирис, већ то представља и могући извор заразе за локално становништво које користи воду из река у које се уливају отопљени глечери. Поједини алпинисти не усуђују се чак ни да топе снег за воду, јер се боје да клице ни кувањем не би могле да буду уништене.
Непал је на почетку овогодишње планинарске сезоне запретио строжим казнама да би алпинисте убедио да очисте за собом и да смеће донесу у подножје. Ројтерс преноси речи непалског службеника за туризам који каже да ће се сада стриктно примењивати прошлогодишње правило према којем планинари морају да оставе депозит од 4.000 долара, као гаранцију да ће у базу вратити осам килограма смећа, колико је процењено да свако од њих направи током овог похода. Шерпаси указују да су малобројни алпинисти који носе вреће за једнократну употребу за одлагање фекалног отпада
Еколошке експедиције сваке године од 2008. чисте две стандардне трасе које воде до врха. До сада су уклониле 15 тона смећа, али није познато која количина је остала затрпана снегом. Непалски уметници направили су 2012. године скулптуру од 1,7 тона отпада са Монт Евереста као део кампање за подизање свести о угрожености врха до којег су први дошли Новозеланђанин Едмунд Хилари и његов шерпас Тензинг Норгеј 1953. године. До сада је око 4.000 алпиниста савладало највишу тачку Хималаја и планете, а најмање 260 је страдало у том походу.